Müzik URL ve resim nasıl alınır

εїз ѕємαятιzм εїз; --http://semartizm68.spaces.live.com

Resimlerin büyük halleri için lütfen üzerine tıklayınız 

Bilgisayara yeni başlayanlar , ve hatta bazen uzun süredir bilgisayarla ilgili olanların bile bilmediği bişey var. Aslında çok basit. Ama bu konu ile ilgili o kadar çok soru ve istek alıyorum ki. O yüzden detaylı bir şekilde anlatmaya karar verdim.
Sahi daha ne olduğunu yazmadım değil mi?
En iyisi sorulan soruyla başlamak.
"Acaba sayfanızda çalan şarkının URL sini verir misiniz??"
"Çalan şarkıyı çok beğendim bana gönderir misiniz?"
Yani neymiş? Amaç gezdiğimiz bir web sayfasında çalan müziği nasıl kendi bilgisayarımıza indirebiliriz. Bir anlamda nasıl aşırırız. Tabi bunu sadece müzik olarak düşünmeyelim. Resim olabilir, swf uzantılı bir flash olabilir. Yani kısacası web sayfasında gördüğünüz hemen hemen herşey diyelim. Hazırsanız başlıyoruz.
Önce en basitinden başlıyalım. Bir sayfada gördüğünüz bir resimle mesela. Beğendiğiniz bir resmi bilgisayarınıza kaydetmek istiiyorsanız, yapmanız gereken şey; resim üzerinde sağ tıklamak, açılan menuden "Save picture as..." yani "Resmi farklı Kaydet.." seçeneğini seçip bilgisayarınız içinde kendi belirleyeceğiniz bir dosya içine kaydetmek. Kolay değil mi? İyi ama benim gibi görsellik meraklısı iseniz ve ola ki çok iyi bir illustratorün sayfasında geziniyor ve tüm resimleri bilgisayarınıza indirmek istiyorsanız. Herbir resimin üzerine tek tek tıklayıp aynı işlemi tekrarlamak ne kadar zaman alır. Ohooooo.Vazgeçtim bu işten demeniz an meselesi.
Evet başlıyoruz. Bizler bir web sayfasında gezinirken bilgisayarımızın ekranına gelen herbir görüntü ve ses dosyası, aslında zaten çoktan bizim bilgisayarımıza download edilmiş (indirilmiştir). Yani benim sayfamda dinleyip müziği beğendiğini söyleyip benden isteyen arkadaşlar zaten sahip oldukları birşeyi benden tekrar istiyorlar diyebiliriz.
Nerede o zaman bu resimler müzikler diyenleri duyar gibiyim.
Bilgisayarım>Windows>Temporary Internet Files içinde tabii ki.
Elbette şu an , hemen açıp içine bakabilirsiniz. Ama içinde o kadar çok şey var ki , hangisi nedir , offf çok karışık. Ben şöyle yapıyorum bu durumda. Öncelikle Temporary Internet Files içindeki herşeyi siliyorum. ohhh mis gibi tertemiz bomboş.
Lütfen sizde silin şimdi.
Şimdi öncelikle bir swf dosyası aşıralım:) Fazla uzağa gitmemize gerek yok aslında. Adres çubuğuna www.semartizm.com yazıyorum ve sayfanın açılıp yüklenmesini bekliyorum ilk açılış sayfasında thankyou adlı bir swf dosyası var. Normalde üzerine sağ tıklayarak onu kopyalayamam değil mi? e zaten gerek de yok. Dediğim gibi o artık benim bilgisayarımda zaten.
Şimdi tekrar Bilgisayarım>Windows>Temporary Internet Files şeklinde dosyamızı açalım , zaten kapatmadıysay F5 tuşuna basarak yeniden yüklenmesini sağlıyalım.İşte karşımızda.  Şimdi tek yapmanı gereken swf uzantılı dosyanın üzerine bir kere tıklayıp farenin imlecini bırakmadan sürükleyerek istediğiniz dosya yada masaüstüne bırakmak. eğer bilgisayarınızda bir swf player yok ise hiç problem değil. Dosyanın üzerinde sağ klik yaparak birlikte aç seçeneği ile internet explorer ı seçebilirsiniz.
Peki şimdi örneğimizi biraz daha geliştirelim. Önce bir sayfa lazım bize şöyle bol resimli ve içinde müzik olan. Ben seçtim bile.
http://alirauft.spaces.live.com/
adres çubuğuna yazıyorum sayfa yüklendikten sonra açıyorum temporary internet file dosyasını yeniden. Veya açıksa F5 yapıyorum. Oooo bi sürü bişey eklendi gene bu dosyanın içine . Dert diil. En azından hepsi aynı sayfadan. Ve ben bu sayfada sadece bir müzik parçası olduğunu biliyorum. o zaman önce içeriği tip e göre sıralar sonra sonu mp3 yazan bişey ararım ve tabii ki çabucak bulabilirim. Bu arada tip e göre sıraladığıma göre ben sayfadaki tüm resimlari de bi çırpıda alabilirim artık istersem değil mi. Örneğin uzantısı gif olan resimlerin hepsini seçer bir kerede sürükle bırak yaparak belgelerim içine koyabilirim.
 
Dip not: temporary internet files  a ulaşmak için bir başka yol:
açık olan browser yani internet explorer da,Tools>İnternet Options (Araçlar>Seçenekler)a tıklıyoruz açılan pencerede general(genel) sekmesinde orta bölümde delete(Dosya sil) ve settings(ayarlar) olarak 2 adet düğme görünür. Biz ayarlara tıklıyoruz tabi ki ,açılan pencereden de View files (dosyaları görüntüle) butonuna tıklıyoruz. İşte karşımızda.
Explorer ingilizce ise:önce  ardından
 
 
 
türkçe ise: ardından

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !